scm media player

sobota, 7 lutego 2015

Dom Wedla

To pierwszy wpis na naszym blogu. Mam nadzieję, że na dobry początek. Panie i Panowie, przed Wami: Dom Wedla!

Kamienica ta znajduje się na rogu ulicy Puławskiej i Madalińskiego. Powstała w latach 1935-1936, zbudowana dla Emila Wedla według projektu Juliusza Żórawskiego. Architekt ten, nazywany polskim Le Corbusierem jest również autorem takich realizacji jak Kino Femina czy żoliborski Szklany Dom. Budynek można uznać za kwintesencję modernizmu, jako jeden z pierwszych został zbudowany na bazie spawanego szkieletu ze stalowych belek.
Żórawski szczególnie pilnował układania szlachetnych tynków na zewnątrz budynku.
- Przyjeżdżał w nocy i świecąc latarką, sprawdzał, czy są równe - wspomina prof. Olszewski.

Pierwotnie, zgodnie z założeniami nowoczesnej architektury modernizmu, parter był wolny dzięki uniesieniu budynku na filarach. Jednak w latach 60 XX w. został zabudowany. W holu budynku można ujrzeć malowidło Zofii Stryjeńskiej pt. „Taniec góralski”.

Pierwotnie na podwórzu znajdowała się prostokątna sadzawka oraz rzeźba autorstwa Stanisława Komaszewskiego pt. „Sielanka” lub „Koziołek”. Obecnie już jej tam nie ma.Budynek został przykryty płaskim dachem, a na jego narożniku do dziś znajduje się charakterystyczna kratownica, osłaniająca taras. Na niej wisiał jeszcze przed wojną neon E. WEDEL CZEKOLADA.

Na rogu kamienicy istniał sklep firmowy E.Wedla. Obecnie w tym samym miejscu jest piekarnia. Warto do niej wejść, ponieważ w środku zachowało się oryginalne przedwojenne wnętrze sklepu! Nad wejściem widoczna jest również historyczna płaskorzeźba „Tygrys” nazywana również „Lwicą”, której autorem jest Komaszewski, ten sam, co stworzył rzeźbę z podwórka.

Jakiś czas temu, gdy moja rodzina szukała mieszkania, odwiedziliśmy jedno, właśnie w tej kamienicy, ponieważ było na sprzedaż. Miało dużo pokoi. Nie mieszkamy tam, ale miło było poczuć od środka atmosferę tego budynku.

Istnieje też pewna tajemnicza ciekawostka związana z tym miejscem. W Domu Wedla, czyli na Puławskiej 28, nie ma mieszkania numer 13. Z 12 przeskakuje od razu na 14. Sądząc po zachowanych przedwojennych tabliczkach, taki układ istniał już od początku. Dom jest realizacją Przedsiębiorstwa Robót Budowlanych Budownictwo Sp. z o.o. należącej do Romana Sobieszka. W innych kamienicach wzniesionych przez tą firmę również nie ma lokali o numerze 13.

A tak Dom Wedla wygląda obecnie:


Basia K.


źródła:

http://warszawa.wikia.com/wiki/Dom_Wedla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Wedla
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,6284192,Sknocili_Dom_Wedla_na_Mokotowie.html
http://warszawa.wikia.com/wiki/Juliusz_%C5%BB%C3%B3rawski
http://www.warsawtour.pl/zabytki-i-inne-atrakcje/dom-wedla-161202.html
http://findout.waw.pl/dom_wedla-article-pl-72.html
http://odkrywcawarszawy.blogspot.com/2013/07/budynek-wedla-ul-puawska-28.html
http://warszawa.fotopolska.eu/441740,foto.html
http://www.warszawa1939.pl/index_arch_main.php?r1=pulawska_28&r3=0
http://ksiazki.onet.pl/wiadomosci/bylismy-nowoczesni/w52wx
 wszystkie źródła z dnia 07.02.2015r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz