Prudential to wieżowiec usytuowany w śródmieściu na rogu Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy. Do 2002 roku był siedzibą Hotelu Warszawa.
Budynek ten, został wybudowany w stylu art deco, w latach 1931-1934 przy ówczesnym placu Napoleona. Znajdowały się w nim luksusowe apartamenty oraz siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential.
Budynek zaprojektował Marcin Weinfeld, a projekt metalowej konstrukcji ustawionej na fundamentach biurowca jest autorstwa Stefana Bryły i Wenczesława Poniża.
W 1937 roku na 16 piętrze budynku rozpoczęła działalność Eksperymentalna Stacja Telewizyjna, wtedy właśnie na dachu zamontowano 27-metrową antenę nadawczą. W październiku 1938 roku stacja ta zaczęła emitować próbne programy.
Prudential mierzy 66 metrów wysokości, co w Przedwojennej Warszawie czyniło go najwyższym budynkiem. Przez swoją wysokość bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku spłonął w wyniku niemieckiego ostrzału. W czasie powstania warszawskiego budynek był zajęty przez powstańców, którzy z okien ostrzeliwali gmach Poczty Głównej zajęty przez Niemców. Na szczycie Prudential przez wszystkie dni powstania powiewała flaga Polski. W sierpniu 1944 roku budynek został trafiony z moździerza Ziu. Na szczęście dzięki trwałej, stabilnej konstrukcji Prudential stoi do dziś.
Po wojnie wieżowiec zaczęto odbudowywać, niestety nadając mu socrealistyczny charakter. W 1954 roku otwarto w nim Hotel Warszawa, który działał tam , aż do 2002 roku. Obecnie Prudential przechodzi remont generalny, który a na celu przywrócenie mu dawnego stylu art deco i pozbycie się elementów socrealistycznych.
Alicja J.
Źródła:
- http://i337.photobucket.com/albums/n368/jerzybor/Warszawa513.jpg
- http://grafik.rp.pl/grafika2/225822,232102,9.jpg
- http://mojawawa.blox.pl/resource/645pxPrudential_Building_Warsaw_1945.jpg
- http://www.sppw1944.org/powstanie/wola/p41.jpg
- Chuścicki Juliusz, Rottermund Andrzej, "Atlas Architektury Warszawy", Warszawa 1977, Wydawnictwo Arkady
- http://warszawa.wikia.com/wiki/Prudential
- http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/mozdzierz-samobiezny-karl-gerat-040.php
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz